Máš jen jeden život
Ve slovenském nakladatelství Nové mesto vychází nová kniha pro mládež s názvem Máš len jeden život. Představuje příběh blahoslavené Chiary Luce Badanové v trochu jiné podobě. Jak kniha vznikla a komu je určena?
Proč další kniha o Chiaře Luce
V našem vydavatelství jsme měli v nabídce knihu o Chiaře Luce Badanové s názvem Mám všechno, kterou napsal Michele Zanzucchi. Kniha se postupně vyprodala a my jsme přemýšleli, zda udělat dotisk, nebo zda vydat další knihu o životě blahoslavené Chiary Luce – která byla v roce 2010 prohlášena za blahoslavenou. Rozhodli jsme se jít cestou vydání nové knihy od Nadace Chiary Badanové.
Když jsem viděl italský originál, začal jsem přemýšlet o tom, jak knihu ještě více zpřístupnit mladým lidem. Původní italská verze byla originální v tom, že obsahovala zápisky z Chiařina deníku, ale jinak byla klasicky zpracovaná.
Ve vydavatelství jsem zodpovědný za vizuální komunikaci a někdy navrhuji obálky knih, ale samotné knihy graficky navrhují kolegové Ivan Pokrývka nebo Peter Blaho. Tentokrát jsem však cítil, že mám ke knize přispět více než jen návrhem obálky.
Zkusme se přiblížit mladým.
Jak dnes zaujmout mladé lidi? Tím, že se na věci podíváme jejich očima a budeme vyprávět způsobem, který je jim blízký a srozumitelný. Kniha tedy nebude obsahovat jen souvislý text, ale vložíme do ní co nejvíce obrazového materiálu, který pomůže zprostředkovat konkrétní aspekty Chiařiny svatosti. A tím je radost a světlo, které kolem sebe vyzařovala.
Základním grafickým motivem, který prochází celou knihou, je žlutá barva v různých podobách: jako rozsypaný barevný prach, žluté linie a další grafické prvky. Tak, aby Chiařino světlo co nejvíce vyzařovalo z knihy na čtenáře.
Další významnou grafickou vrstvou knihy jsou originální ilustrace mladé ilustrátorky Milady Klimanové, která žije v Praze a studuje střední uměleckou školu. Oslovili jsme ji s nabídkou, aby nakreslila Chiaru tak, jak ji ona, teenagerka z České republiky, vidí dnes. Šlo o to doplnit známé fotografie z Chiařina života něčím současným. Milada nakreslila jemné, decentní ilustrace, které doplňují text a vytvářejí prostor pro čtenáře, aby se při čtení textu zastavil.
Po komunikaci s editorkou knihy Katarínou Jančišinovou jsme se rozhodli doplnit původní text v knize o poznámky a odkazy na okrajích hlavního textu, které čtenářům pomohou lépe pochopit souvislosti života Chiary Luce. Jsou zde například vysvětlivky výrazů, které jsou typické pro Hnutí fokoláre nebo které se vztahují k dobovému kontextu.
Svatá Terezie z Lisieux v civilním oblečení
Říkal jsem si, že kdyby Chiara Luce žila dnes, určitě by měla mobilní telefon, chodila do školy a byla aktivní. Kniha svým zpracováním přináší mladým lidem poselství, že snaha být dobrý a usilovat o nebe z nás nedělá outsidery. Právě naopak. Proto je na místě, kde Chiara cituje svatou Terezii z Lisieux, na okraji krátká informace o jejím životě doplněná fotografií. Záměrně jsem vybral fotografii Terezie Martinové (její dívčí jméno) v civilním oblečení, s bystrým pohledem mladé dívky.
Interaktivní odkazy v knize
Příběh Chiary Luce Badanové je pro mě možná až příliš přímočarý. Harmonické dětství, společenství mladých lidí, nemoc, utrpení… Když jsem byl v Římě na slavnosti jejího blahořečení, nějak jsem ten příběh nedokázal pochopit. Když jsem se k němu – prostřednictvím této knihy – znovu vrátil, znovu jsem hledal. Co může tento příběh nabídnout mladým lidem? Uvědomil jsem si, že na jejím příběhu je silné to, že inspiruje mladé lidi na celém světě. Proto na mnoha místech knihy uvádíme odkaz v podobě QR kódu, který čtenáře zavede k písničkám nebo fotografiím, které její poselství ještě více přibližují.
Všichni ve vydavatelství doufáme, že kniha přinese mladým lidem světlo. Třeba vašim dětem, vnoučatům nebo mladým ve společenství.
Jozef Turlík