Letní škola „Obnov můj dům“ v klášteře Porta Coeli
Ve dnech 16. až 18. srpna 2024 se v krásném prostředí kláštera Porta Coeli v zázemí NaNebi odehrála letní škola „Obnov můj dům“ pořádaná v rámci iniciativy Františkova ekonomika. Letní škola byla inspirována životem svatého Františka z Assisi, jehož mise spočívala v obnově Božího domu. Ta v jeho pojetí přesahuje pouhou obnovu církve jako instituce – zahrnuje také obnovu vztahů mezi lidmi a celým Stvořením. Naším cílem bylo vytvořit prostor pro setkání, sdílení a společné hledání cest, jak obnovit a rozvíjet svět kolem nás na základě křesťanských hodnot, společenské odpovědnosti a Sociálního učení církve.
Na letní školu přijelo 25 účastníků a 10 hostů, kteří tvořili dynamickou a rozmanitou skupinu osob s podobnými zájmy a hodnotami. Celé tři dny naplnily nejen přednášky a workshopy, ale také dobrovolnická práce na zvelebování okolí kláštera. Prostředí kláštera Porta Coeli poskytlo ideální atmosféru pro konání letní školy a název letní školy „Obnov můj dům“ tak nabyl reálného významu.
Program plný inspirace a podnětů
Program letní školy byl nabitý tématy, která se vztahují k environmentálním a sociálním otázkám, jež jsou pro dnešní společnost klíčové.
Hned v úvodu přednášel Vojta Pelikán na téma „Manažeři, nebo sourozenci stvoření? České církve v roli hospodářů v krajině“, kterému se věnuje i v knize Vize zdaru, vize zmaru. Vojta se zaměřil na roli církví (především katolické) jako hospodářů v krajině po restitucích. Mluvil o tom, zda církve přistupují k hospodaření jako k pouhému prostředku pro zajištění svého provozu, nebo zda vnímají svou specifickou úlohu při správě Božího stvoření.
Dalším z přednášejících byl Mike Lasky, generální delegát františkánského řádu pro spravedlnost, mír a integritu stvoření, který nás obohatil františkánskou perspektivou na sociální učení církve. Mike oslovil účastníky hned ze začátku své promluvy, když velmi jasně uvedl, že cílem sociální angažovanosti církve není vyřešit nějaký problém, ale především skrze ni hlásat, že Ježíš je Pán. Jeho vstup můžete zhlédnout zde.
Stanislav Lencz se věnoval tématu „Poslání a jednota v různosti = inovace a růst“. Stano zdůraznil, že každý člověk hraje klíčovou roli v boji za lepší svět. Jak sám říká jeho oblíbený profesor David W. Orr: „Planeta nepotřebuje více úspěšných lidí. Zoufale však potřebuje více mírotvůrců, léčitelů, obnovitelů, vypravěčů a lidí s otevřeným srdcem. Potřebuje lidi, kteří dobře žijí na svém místě. Potřebuje lidi s morální odvahou, kteří jsou ochotni zapojit se do boje za to, aby byl svět obyvatelný a humánní. A tyto vlastnosti mají jen málo společného s úspěchem, jak jsme si ho definovali.“
Martin a Tomáš Seppovi přinesli na letní školu téma „Ekonomika společenství jako životní styl podnikatele“. Jejich přednáška představila Ekonomiku společenství (ES), iniciativu, která přetváří podniky směrem k sociální odpovědnosti. Podniky zapojené do ES dobrovolně přerozdělují zisky na podporu místních komunit, vzdělávání a snižování chudoby, čímž se stávají aktivními hráči v budování spravedlivější společnosti.
Synodalita, ekologie a finance v církvi
Jiří Zajíc se zaměřil na význam synodality a angažovanosti. Synodalita, chápána jako společné kráčení, je proces, který má potenciál zásadně proměnit život církve a zapojit každého věřícího do aktivní role při proměně společnosti.
Magdaléna Volková se věnovala dynamice tvorby společenství a ukázala, jak lze překonat izolaci a vytvořit živé společenství založené na respektu a lásce. Její workshop nabídl účastníkům konkrétní nástroje, jak napomoci vytváření bezpečných prostorů pro spolutvorbu a jednotu v různosti.
Martin Navláčil a Viktor Šimeček z nadačního fondu Teo via nám představili téma financí v církvi. Ve své přednášce se podělili o vizi, jak mohou ekonomicky aktivní farnosti lépe sloužit svému poslání, a zdůraznili důležitost zapojení laiků do veškeré činnosti církve, včetně té ekonomické.
Světla Jarošová zakončila program přednáškou s názvem „Od ekologického obrácení k integrální ekologii“, kde zdůraznila, jak úzce souvisí ekologie s posláním církve. Světla nám svým vstupem pomohla lépe pochopit, že ochrana přírody není volitelným aspektem křesťanské zkušenosti, ale klíčovým prvkem pro ctnostný život.
Závěr letní školy
Letní škola „Obnov můj dům“ byla intenzivní a inspirativní událostí, která nabídla účastníkům rozšířený pohled na to, jak se stát aktivním aktérem v církvi a společnosti, inspirováni příkladem svatého Františka z Assisi a Sociálním učení církve. Z prostředí kláštera Porta Coeli odjížděli účastníci nejen s novými vědomostmi, ale také s pocitem, že jsou součástí širší komunity lidí, kteří sdílejí stejnou vizi a jsou odhodláni ji přetavit v realitu.
Letní škola tak ukázala, že společné kráčení a sdílení hodnot je klíčem k obnově našeho společného domu – ať už je to církev, naše komunita nebo celá planeta. Naším přáním je, aby toto setkání nebylo jen jednorázovou akcí, ale aby inspirovalo všechny zúčastněné k dalším krokům na cestě za lepším světem.
Josef Zvoníček